Top Retete
vezi toate retetele din top
Culinary recipes ByLena

Ce am gatit gustos de sarbatori si cum am infrumusetat masa de Craciun

Postat de lena 
28 December 2008 22:45
Salutare si Sarbatori Fericite la toata lumea!
Am deschis acest subiect ca sa imparatasim experientele de dupa sarbatori, ce idei de gatit si decorare a meselor festive ati avut. Va astept cu poze si comentarii.:)-D
01 January 2009 22:21
Salut,

Am putin timp si postez acum ce am mai facut de Craciun si Revelion.
Aici sunt pozele cu masa decorata de Craciun, in asteptarea Mosului;) Am cumparat niste flori si fluturi frumosi pt decor.

Ultima data editat la 01/01/2009 22:24 de lena. Numar total de editari: 2.
01 January 2009 22:28
Aici am facut salata "Shuba", "Troiene" si ciuperci marinate
Apoi platou de carne si peste, ardei copti si zacusca

Am mai pus caviar rosu si negru, sarmale si tort de miere, din pacate nu am reusit sa fac poze.
01 January 2009 22:32
De Revelion a fost mai simplu, nu am decorat masa cu nimic:D.
Ca aperitiv am facut salata cu rodii, peste cu salata de ridiche neagra si mere si oua umplute cu somon marinat

Si piftie de pui, zacusca cu ardei copti, ficat de peste cu almette, salata cu surimi si porumb si carne in stil francez, cu cascaval si ceapa.

Mancare calda am facut pulpe aromate la cuptor si aripioare.
Desertul a fost la fel tort cu miere(este preferatul familiei)(tu)

Ultima data editat la 01/01/2009 22:35 de lena. Numar total de editari: 2.
04 January 2009 17:17
Nu pot sa ma laud cu mare feluri de mancare preparate de sarbaori, dar a fost bun (si putin sarat:D).
Masa noastra (eu cu Livia am pregatit-o) nici n-o compar cu cea facuta de Lena, dar .....
Deci, am preparat si noi "shuba", 2 tipuri de salata in premiera : una era cu carne de vita, castraveti proaspeti, oua, ceapa verde si muulta verdeata; a doua-a fiind cu pulpa afumata de pui, castraveti proaspeti, porumb conservat si oua etc.
In premiera a fost si o rulada din carne, pe care am vazut-o intr-o revista.Am inceput cum zicea reteta, dar pe parcurs am renuntat, si ca niste fete mari si destepte>:D< am improvizat...Rulada a fost cu carne de porc si praz...nu va imaginati ce buuuna a iesit!!!
Ca si mancare calda am preparat sarmale, pe care nu le-am fiert destul de bine8-)
Iar la desert...muuulte bomboane de ciocolata si fructe!!!!
Asta a fost meniul de Craciun, simplu si delicios (daca nu amintim de sarmale):)
04 January 2009 17:35
Iar de Revelion am gatit "carne frantzuzeasca", se prepara din carne de pui/porc, ceapa, si cascaval (e ff simpla si rapid de preparat).
Am mai furat de la Lena reteta salatei "troiene" si am gatit-o, n-a iesit asa de buna ca la Lena (era cam uscata), dar la o foame...a mers:D
Mama prietenului la care am intalnit Anul Nou ne-a facut o rulada de pui cu spanac care m-a lasat fascinata....era fff gustoasa, si arata si mai bine>:D<
Am facut si o mancare din ficat, pe care pana la urma nu am pus-o pe masa, nu din cauza ca nu era buna, ci pentru ca nu era mancare de sarbatoare.Dar pot s-o recomand ca o solutie ideala cand vreti sa faceti ceva repede de mancare, dar neobisnuit : ficatul (de pui e mai bine), se lasa sa fiarba in tigaie sub capac in propriul suc si ulei, dupa ce estimati ca s-a fiert scoateti capacul si lasati sa se evapore sucul, iar ficatul sa se rumeneasca, adaugati ceapa (de preferat taiata mascat), ciuperci conservate; toate sa se prajeasca impreuna aprx 10 min, dupa care adaugati smantana.Ar fi bine in ficat sa se adauge cand se prajeste sos de soia, piper negru, sare, busuioc etc.(tu)
Pofta buna, sper c-ati salivat destul, acum nu mai leneviti lasati si voi macar un comentariu, sugestie, propunere....Sau apucati-va de gatit!!!X(
10 January 2009 14:29
Se vede ca in afara de mine, Livia si Lena nimeni n-a pregatit nimic de sarbatori!!!
Rusine sa va fie, fratilor!!!! (td)

Ultima data editat la 13/03/2009 16:10 de Galia. Numar total de editari: 1.
27 February 2009 19:00
Si eu am facut de Craciun Shuba.E super la gust,am mancat pt.prima data la un restaurant,in Chisinau.E bestiala,iar fetita mea e topita dupa ea.
28 February 2009 00:28
28 February 2009 12:48
Ne dai si noua reteta mamiraluca?
19 January 2010 19:46
Vreau sa-ti multumesc Lena pentru acest sit superb, esti o minune si imi sunt de foarte mare ajutor aceste retete. Sa fii sanatoasa si sa ne bucuri cu noi bucate!
10 June 2010 09:38
(:P)buna fetelor
de sarbatori si nu numai fac ori ciorba de burta ori ciorba radauteana
cea din urma este extraordinar de buna si gustoasa
sotul meu o prefera mult ! cine doreste reteta sa-mi lase mesaj!
01 December 2012 01:16
Eu voi face urmatoarele preparate:
piftie de curcan,caltabos,ciuperci umplute cu brz si marar,rulada cu spanac,rosii umplute cu salata de vinete(acestea sunt aperitive)
APOI:Muschi de porc umplut cu ciuperci cu garnitura de cartofi aromati la cuptor si ardei copti
Desert:Voi face COZONACI pufosi cu nuca si rahat,fursecuri cu ciocolata si prajitura inteligenta
Bauturi:tuica de prune,vin ,bere si sucuri

Voi avea musafiri si ne vom distra de minune .
CRACIUN FERICIT LA TOATA LUMEA!!!!!!!!!!!!
12 December 2012 12:22
Mariana,
Foarte tare meniul, de adevarata gospodina, Bravo!
Eu inca nu am stabilit exact dar tot ceva de genul :)
Doar utilizatorii inregistrati pot posta mesaje in acest forum

Click aici pentru a intra in contul tau