Retete de NUCI si Conuri cu vanilie

Postat de janin 
24 February 2011 19:09
Cand eram copii si eu si sora mea eram innebunite dupa niste prajituri, de care uitasem pana acum.Erau un fel de conuri umplute cu crema de vanilie , erau delicioase...crema cred ca e cea din lapte si unt a Lenei (saptamana asta am facut-o si asa mi-am adus aminte si de conuri) , insa conurile nu stiu cum sa le fac...din ce aluat ...de aceea apelez la voi , fetelor, poate ma ajutati ...

La fel de mult mi-as dori si o reteta , cat se poate de simpla Roseste de nucusoare Dreaming.
03 March 2011 15:14
Janin, cred ca ptr vafe din alea care se fac con, e nevoie de o forma speciala, pentru vafe. E specific ruseasca, din cate stiu.
Nucile sunt si ele pentru alta forma speciala de biscuiti. Eu de ex, am forma de nuci, care ies intregi. Existe forme, din care ies jumatati si se pot umple cu crema.
04 March 2011 07:35
Asa este, Lilicica, imi trebuie forme speciale...de nuci am ( sunt jumatati) dar nu am folosit-o pana acum...iar in ce priveste formele de con ...din pacate nu se gasesc...am cautat de 2 saptamani in tot orasul si nimic, multi nici n-au auzit de ele. Din pacate nici parintii si nici socri nu le mai au, le-au ratacit pe undeva sau le-au aruncat :( nu-si mai aduc aminte dar mi-au spus ca si pe "vremea lor " :)) nu se gaseau in magazine..se faceau la comanda...
07 March 2011 11:44
Eu fac nucusoare si piersici dupa aceasta reteta, ies destul de multe si sunt foarte gustoase.
Ingrediente
Pentru aluat:: zahar 100 g ,
ulei de floarea soarelui 125 ml,
Oua 3 buc
praf copt 5 g(jumatate de pliculet) sau bicarbonat stins cu otet
amoniu pentru prajituri 7 g (un pliculet, pentru fragezirea aluatului, este foarte imprtant mai ales in reteta de piersici, la nuci poti sa nu pui), daca nu pui amoniu, pui un pliculet de praf de copt si nu jumatate.
vanilie 1 buc optional
Faina 400-450 g

Instrumente
forma de nuci din 2 bucati
Pasi de urmat
1

Batet ouale cu zaharul.Puteti face asta cu mixerul sau cu telul.

2

Se adauga in fir subtire uleiul

3

Se adauga faina, praful de copt, amoniul dizolvat intr-o lingura de lapte, coja rasa de lamaie.Adaugam faina cat sa ramana aluatul moale.Imediat cum aluatul poate fi modelat bilute, este gata.
Forma se pune pe aragaz sa se incalzeasca, mai intai pe o parte, apoi pe cealalta si se unge cu ajutorul pensulei cu ulei _se unge numai la inceput, dupa aceea nu mai e nevoie. Pui cate o biluta in fiecare ochi al formei -baza si o apesi cu forma de deasupra, aceasta operatiune se face cand formele sunt incinse si pe aragaz. O tii un pic pana se rumenesc nucile. Le scoti din forma, le tai marginile in plus.si la sfarsit poti sa le umpli cu gem+nuca pisata farimituri de la nuci, sau frisca+nuci pisate+1-2 linguri nutella, sau lapte condensat nefiert+lapte condensat fiert (cine gaseste)+nuci pisate+farimituri de la nuci.
Din acelasi aluat se pot face piersici.Formezi bilute mici pe care le aplatizezi putin de tot in tava cu hartie de copt.Le lasi in cuptor la foc mediu cat se rumenesc dedesubt.Atentie, daca le lasi prea mult o sa fie tari si nu o sa le poti scobi ca sa le umpli cu crema, deci le lasi cat sa nu fie necoapte.Le scoti, le scobesti cat de mult poti mijlocul(cu cat mai multa crema, cu atat mai gustoase) si le umpli cu aceeasi crema ca si la nuci.Le lipesti ca si nucile cate 2.Le poti colora deasupra cu colorant rosu si galben si le dai prin zahar, dar eu sunt impotriva colorantilor artificiali, iar cu suc de sfecla inca nu am incercat.
Cand o sa am timp o sa le postez la Retetele voastre.
Am si forma de conuri, faceam cu mama cand eram mica de foarte multe ori, din pacate reteta nu o am la mine, daca dau de ea o voi posta. Formele acestea de conuri se gasesc in pietele din Republica Moldova,sigur la Chisinau, asa ca daca ai pe cineva cunoscut il poti ruga sa ti-o cumpere.Nu stiu din ce oras esti, dar in unele orase din Romania sunt asa zise piete rusesti unde cred ca se pot gasi.
Doar utilizatorii inregistrati pot posta mesaje in acest forum

Click aici pentru a intra in contul tau

V-am redirecționat către site-ul web de pe desktop. Reveniți la site-ul pentru mobil.