Forumul s-a inchis! Sa continuam discutiile pe Facebook sau Google Plus!

Vom pastra acest forum pentru a putea fi citit, dar nu se va mai putea posta pe el nimic nou.

Va multumim tutoror care au participat si au citit acest forum! Va propunem sa continuam discutiile pe pagina de Facebook LaLena.ro sau pe pagina Google Plus LaLena.ro - intrebari, retete, idei si cereri de retete, orice doriti puteti posta acolo.

Retete de familie - verificate si buune;)

Postat de lena 
lena
19 November 2008 14:03
Cine are mancarea de famiie preferata, verificata de mamici si bunici, astept mesaje:)

Ultima data editat la 19/11/2008 17:10 de lena. Numar total de editari: 1.
Galia
19 November 2008 22:00
Hai sa-ti aduc eu aminte de mancarea pe care o faceam acasa pe vremuri...:)
Tin minte friptura "de firma" a bunicii, era cu castraveti murati (ai facut-o nu demult), mmmm...Cu siguranta se poate numi o reteta de familie, iti propun sa-i afisezi reteta....
Din aceeas categorie face parte si ciorba cu varza murata, la fel inventata de bunica, si continuata de mama.In curand va aparea si aceasta reteta (sper) LaLena...Tin minte ca miroasea in toata curtea a ceva super bun... se fierbea ciorba pe cuptor de tara (cu foc de lemne), dura vreo 5-6 ore pana era gata...
Inchei povestea (care cu siguranta v-a provocat interes) cu o urare : POFTA MARE LA MANCARE!!!:P
helisananca
27 March 2009 19:18
Gogosi ca la bunica

1 kg de faina
50-60 gr drojdie proaspata sau 3 pliculete
4 oua
1 zahar vanilat
esenta de rom
coaja de lamaie rasa
1 cana maricica lapte
1 cana de zahar(aceasi cantitate)
PREPARARE:
intr-o olicica potrivita se pun :laptele+zahar+zahar vanilat+esenta de rom+coaja rasa si se incalzesc la foc potrivit pana se topeste laptele(se incearca ca la bebelusi ;)) )intre timp se bat ouale bine intr-un castronel,in alt castron se pune drojdia cu un pic de zahar,cam o lingurita si o lingura din laptele dupa aragaz si se freaca dupa care se acopera si se lasa.
Intre timp dupa ce a crescut drojdia sau nu (nu e absolut necesar,cea la plic nu creste si cica nu se dizolva dar eu o dizolv)se toarna peste ligheanul sau oala unde am pus toata faina,se amesteca cu o lingura se toarna ouale (nu toate odata)amestecam cu lingura incontinuare dupa care turnam laptele treptat amestecand de aceasta data cu mana ,se framanta bine ,dupa care adaugam ulei treptat cat inghite(nu foarte mult),se simte la mana si se framanta bine in continuare.
Se lasa la dospit kam 1 ora pana creste ea bn ...se pregateste locul de desfasurare unde presaram faina rupem o bucata de coca intindem cu facaletul pana se obtine o foaie subtire,taiem cu paharul sau ce avem si le punem la prajit!Se presara zahar!

MARTURISESC CA ACEASTA RETETA O FOLOSESC SI PENTRU COZONAC ,OPTURI MOLDOVENESTI SAU PASCA ..mie mi se par delicioase!
helisananca
27 March 2009 19:28
Blat de tort sau pandispan

4 oua mari
2 zahar vanilat
1 praf de copt
1 cana de zahar
1 cana si jumate de faina
1 lg maricica de lapte
1 vf de sare
esenta de rom
coaja rasa lamaie
PREPARARE:
- se separa albusul de galbenus,albusul se bate spuma cu un vf de sare cu mixerul pana se intaresc,se adauga zaharul tos se amesteca in continuare cu mixerul bine bine,se adauga galbenusurile ,zaharul vanilat,esenta de rom,coaja rasa,praful de copt,se mesteca bine in continuare cu mixerul,la sfarsit se adauga faina se mesteca bine pana se incorporeaza,dupa care se adauga o lingura maxim 2 de lapte.
Se unge o tava medie cu ulei se pune foaia de copt se toarna compozitia si se lasa la cuptor la foc mediu maxim 30 de minute se incearca cu un betisor .
Eu il folosesc si ca blat de tort si ca pandispan care il tai si i pun gem sau crema ,sau ca blat de tort!Sper sa va iasa.Daca se lasa pe mijloc ceva nu a fost bine si nu e bun ca blat mai mult ca pandispan ,mi se mai intampla si mie nu stiu cauza !la pandispan mai puteti adauga un sos din urmatoarele:
1 ciocolata(nu conteaza firma) simpla cu lapte se rupe bucatele se pune intr-un ibric unde se adauga niste lapte se mesteca pana se topeste ciocolata si se lasa sa se raceasca .Se serveste dupa ce se raceste si daca mai ave-ti sos ramas se pune peste felii in farfurie.
Pofta buna!
helisananca
27 March 2009 19:39
PRAJITURA GRATIOARE

750 gr de faina
3 oua
300 gr zahar
200 ml ulei(15 linguri)
2 plicuri zahar vanilat
1 parf de copt
1 vf de sare
gem

PREPARARE
Se freaca ouale intregi cu zaharul ,zaharul vanilat,sarea,praful de copt dupa care se adauga uleiul LINGURA CU LINGURA (hai fie din 3 in 3 :))) se freaca bn cu mixerul in aceeasi directie,porma faina pana va iese un aluat nisipos asa se numeste,se sfarama dar nu se lipeste!
se pune intr-o tava de la aragaz acelea intinse si mici ca inaltime 3/4 din aluat un sfert se pastreaza,se intinde bine chiar daca se rupe,pana se intinde tot cu mana cu facalet mai mic,se intinde mai greu dar merita,se toarna gem peste ,se intinde bine (gemul sa fie tare deci nu dulceata)iar din coca ramasa se intind niste fasii care se vor pune in toata tava pe diagonala pana se acopera toara SAU se ia razatoarea si de rade pe partea cea mai mare peste gem pana este acoperit tot.Se da la cuptor 20 de min nu se arde nu se ingalbeneste ramane alb(dar nici crud)20-25 min la foc mediu!S e scoate si se taie inca calda deoarece rece este foarte greu pentru ca tava NU SE UNGE !
Pofta buna !!
lena
29 March 2009 11:09
Multumim Mult!
Foarte interesante retetele:)-D
O sa incerc si eu ceva sa fac din ele;)
helisananca
31 March 2009 17:20
Prajitura buna de te lingi pe degete

Azi am mai experimentat ceva :)
4 OUA
1 CANA SI 1/4 DE ZAHAR
cacao
2 ZAHAR VANILAT
1 PRAF DE COPT
2 CANI FAINA
ESENTA DE ROM
ALUNE DECOJITE
1 CIOCOLATA SIMPLA CU LAPTE
3 LINGURI DE LAPTE
100 GR UNT

PREPARARE:

se separa ouale,se bat albusurile spuma tare cu un pic de sare,se adauga zaharul tot si se freaca bine bine cu mixerul pana se intareste bine,se adauga oule,din nou se freaca bine bine,se adauga mirodeniile ,se adauga faina,la sfarsit se adauga cacao si alunele in compozitie si se mesteca bine.Cacao adaugati cata vreti,eu am pus ca sa iasa ca o negresa.Se unge tava cu unt se pune foaie de copt se toarna aluatul si se lasa la foc mic inspre mediu cam 30 de min .Eu peste aluat inainte de al baga la cuptor am ras putina ciocolata :d.
GLAZURA-SOSUL
2 linguri apa
1 zahar
ciocolata bucatele
1oo gr unt se pun la topit intr-o craticioara mica.Cand s-a topit untul e gata.Se lasa la racit .
Cand e gata si prajitura si e aproape racita se toarna sosul peste ,eu nu l-am pus pe tot am mai pastrat si cine a vrut sa isi mai toarne peste si-a pus separat.Am mai pastrat si niste alune care le-am presarat peste sos.
SPER SA VA PLACA POFTA BUNA!
lena
01 April 2009 15:39
(tu)
helisananca
06 April 2009 16:46
RULADA CU GEM

3-4 oua
1 zahar vanilat
150 zahar
150 faina

PREPARARE:

se freaca galbenusurile cu zaharul pana se face o crema spumoasa,se adauga zaharul vanilat si faina dupa care se torna peste albusurile batute spuma cu un varf de sare,se freaca bine pana se intrepatrund si incet pentru a prinde mai mult aer.
Se tapeteaza o tava mare cu unt si cu foaie de copt se toarna compozitia ,se intinde bine se da la cuptor circa 20 de minute la foc mediu.
E gata cand e putin maronie deasupra ,se pregateste o carpa umeda unde se va pune aluatul cand este gata se toarna gemul se ruleaza repede ,se acopera cu carpa umeda si se lasa la racit!
Cand e gata rece se poate presara zahar pudra !
POFTA BUNA!!!
imi pare rau ca nu pot pune poze ,nu am cu ce le face...
lena
06 April 2009 21:44
Nici o problema, ne imaginam noi ca trebuie sa arate f.bine(tu)
etinc3lle
24 July 2009 16:20
va pupic, fetelor. am si eu o rugaminte: cine stie o reteta de inghetata de fructe??? va rog frumos, e mult prea cald sa mai folosesc cuptorul, asa ca ma reprofilez ;) promit ca o sa revin si eu sapt viitoare cu retete de familie, acum imi cer scuze, sunt ppe fuga. va pupacesc si ne "vedem saptamana viitoare :)
etinc3lle
11 September 2009 11:22
am venit si eu cu o reteta improvizata, dar care a avut un mare succes:

rulada de vita cu castraveti murati si morcovi

Se ia 1 kg de muschi de vita, se bate bine ca pentru snitele - se poate taia in bucati mai mici sau lasata bucata mare - si se unge cu mustar, se da sare si piper. cativa morcovi - cam vreo 2 morcovi mari, cativa castraveciori murati si 2 cepe mari se taie julien. se pun alternativ peste muschiul uns si se ruleaza. se lega bine si se pune in tava, alaturi de rondele de morcov si castravete murat. eu pun mai mult morcov, pentru ca indulceste carnea si sosul. se pune putin ulei si apa s se da la cuptor. din cand in cand se mai improspateaza apa. se lasa aproximativ o ora jumatate, chiar doua. se serveste cu garnitura de orez si sosul cu morcov si castravete. este delicioasa! X( sper sa va placa
POFTA BUNA :)-D
va pupic dulce
lena
11 September 2009 18:09
Mmm, delicos - cred ca voi incerca chiar zilele astea sa-l fac.Multumesc mult de reteta!:)o
etinc3lle
18 September 2009 18:23
cu placere, lena. ma simt flatata sincer, pentru ca eu am devenit dependenta de site-ul tau. in fiecare saptamana fac un meniu si la baza am retetele tale. merci mult :)-D:)
adrianamo
13 November 2009 14:10
Prajitura cu morcov:
3 cani morcov ras
2 cani zahar
2 cani faina
2 oua
3/4 cana ulei
1 cana nuci tocate din cutit,sau jumate macinat jumate tocat
2 lingurite bicarbonat stins cu
2 linguri zeama lamaie
razatura de lamaie
3 linguri smantana

Mixam ouale cu zaharul,pana se dubleaza si de albesc,adaugam smantana ,uleiul ,coja de lamaie ,faina ,bicarb stins cu lamaie,morcovii si nuca.Turnam in tava unsa cu unt sau tapetata cu hartie,coacem aprox 30 min la 180 grade C.
Dupa ce s-a racit,scoatem din tava,portionam si daca dorim punem deasupra o glazura dintr-un albus frecat cu z pudra(dar portionam dupa ce glasam),daca nu servim asa..
.

Sa vad daca ma descurc sa pun poza.

Astea sant facute ptr serbari la scoala..:)
Pofta mare!
lena
13 November 2009 17:06
Arata super!!! Si reteta este intr-adevar foarte asemanatoare - desi eu reteta am luat-o dintr-o carte a unui cofetar rus;) Poate ne mai dai reteta si la alte prajituri delicioase?:)-D
adrianamo
28 December 2009 11:10
Salutare!
Deci,m-ai inspirat cu trandafirii tai si ptr-ca nuca nu mi-a mai ramas dupa ce am facut niste fursecuri,mi-am amintit de o reteta ce n-am mai facut-o de tare demult si anume:
Pateuri cu branza:
2 pachete unt,2 oua ,1 canita de smantana (sau 5 linguri pline),drojdie cat o nuca,sare.
Se topeste untul,,se racoreste ,se adauga ouale,se amesteca,se desface drojdia in smantana,se adauga la amestecul de unt cu oua,se mai adauga o lingurita de sare,faina cernuta pana se formeaza un aluat elastic,nu prea tare.
Se lasa o ora la rece,apoi se taie in patru bucati care se lasa la odihnit vre-o 10 minutele,,se intind foi si :
-se taie in forma de saratele(sau covrigei) se ung cu lapte ,se presara mac si /sau chimion si sare mare,se coc la foc iute.
-se taie patrate pe care punem branza sarata amestecata cu ou,impaturim coltul opus(sa iasa triunghiuri) ,ungem cu ou sau cu lapte si coacem la foc iute
-taiem fiecare bucata de aluat in doua sau in patru(depinde cat loc de intins avem la dispozitie) ,intindem fiecare bucatita foarte subtire in forma dreptunghiulara,ungem cu branza de la pateuri sau radem cascaval,rulam ,taiem si formam trandafiri(cum a explicat Lena la reteta),si coacem fara sa mai ungem cu nimic.

Asta am facut eu ptr Craciun,s-au mancat toate(am facut si saratele,si stelute ,pateuri si trandafiri)
repet ptr revelion,plus o portie din cei cu bezea.
Am acum trei poze cu trandafirii(pe celelalte nu le-am pozat)

Va doresc pofta buna si La multi ani!
lena
28 December 2009 18:02
Foarte interesanta reteta!

Nu am facut niciodata, dar neaparat voi incerca.

Multumesc foarte mult:)-D
igorbt
01 February 2011 14:36
O reteta de familie care mi-o aduc aminte din copilarie este pui (da pui de casa, crescut la curte) in sos "dres" cu faina si cu pasta de rosii. Reteta de altfel destul de simpla, insa are un loc aparte in amintirile mele. Sper ca sotia mea sa imi faca din asta mai des.
gabriela29sv
04 February 2011 14:50
Buna, am si eu cateva retete de familie, le tin minte din copilarie, se faceau la ocazii deosebite... Saramura de peste se facea mai ales de Florii, Ciorba de burta o facea tatal meu cand aveam aniversari sau de revelion,Sarmalele(bucovinene),Placinte cu branza(Poale-n brau), sfintisori(mucenici); de Pasti ouale umplute,drobul de miel, friptura de miel alaturi de minunata salata de sfecla (:P),pasca cu branza si stafide; de Craciun faceam cu mama mea prajiturile (cu cateva zile inainte) : cornulete, fagurei, saratele,foi cu rahat, ciocolata de casa,alba ca zapada,cozonac...umpleam fructiera de prajituri si asteptam colindatorii...Astea sunt retetele familiei mele,care imi aduc aminte mereu de copilarie :) As fi atasat mai multe fotografii, dar din pacate nu stiu cum sa modific marimea fotografiilor

Ultima data editat la 04/02/2011 14:53 de gabriela29sv. Numar total de editari: 1.

lena
04 February 2011 16:21
Vai ce frumoase sunt! Acuma gata, nu scapi fara ca sa zici si retetele - mai ales la pasca, sfintisori si pasca cu ciocolata - hai ca mai aduni si puncte :)-D
gabriela29sv
04 February 2011 16:55
Promit sa scriu si retete dar putin mai tarziu ,acum fac ananas in foietaj (tu)...dar foto nu promit caci nu stiu sa le micsorez
gabriela29sv
04 February 2011 18:39
PASCA CU CIOCOLATA

Compozitie blat :

- 1 pahar faina(200g)
- 1 pahar zahar tos
- 1 ou intreg
- 1/2 pahar lapte
- 1 praf de copt
- 2 linguri de cacao
- 100 g unt (sau margarina)
- zahar vanilat,esente
Se freaca untul cu zaharul si oul pana se face o crema. Se adauga laptele, faina si praful de copt, la urma se pune cacaoa, vanilie si esente.Se unge o tava rotunda(cu pereti detasabili de preferinta) cu unt si se imbraca in folie de aluminiu,apoi se unge si in interior cu unt si se tapeteaza cu putin gris.

UMPLUTURA :

- 500 g branza de vaci ( pasata foarte bine ,eventual printr-un robot)
- 2 oua
- 1 pahar zahar
- 100 g unt
- vanilie ,stafide
Se pune branza intr-un bol si se amesteca cu galbenusul, zaharul, untul, stafidele si apoi albusul batut spuma si se amesteca usor. Se pune jumatate din prima compozitie pe fundul tavii si pe peretii tavii.Apoi se pune umplutura.Daca branza este moale se mai pun 2 linguri de gris. Apoi se acopera cu restul primei compozitii(blat) si se coace la foc potrivit. Eu o las o ora jumatate, doua la foc mic 150° (faceti testul cu scobitoarea pt blat)

GLAZURA :

- 4 linguri zahar
- 3 linguri apa
- 2 linguri cacao
- 2 linguri unt
Se amesteca si se pun la fiert pana devine o compozitie ca cea de clatite. Se toarna peste pasca calduta si se da la rece.
Este o pasca foarte usor de facut ,chiar daca la prima vedere pare dificila...urmati pas cu pas si o sa va iasa o bunatate (tu)

Ultima data editat la 26/04/2011 18:16 de gabriela29sv. Numar total de editari: 1.

lena
04 February 2011 19:14
Superba! Neaparat va fi pe lista de preparate de Paste - si pe site;)
gabriela29sv
04 February 2011 19:35
Multumesc frumos Lena, promit ca o sa mai pun si alte retete...:)-D
lena
04 February 2011 20:16
OKe, asteptam - vezi ca vom mari limita de dimensiuni a pozelor pe forum - le vei putea posta fara sa le micsorezi. ;)
gabriela29sv
08 February 2011 17:24
SFINTISORI CU MIERE SI NUCA

Am cautat diferite retete dar nici una nu m-a convins asa ca eu ii fac din aluat de cozonac(daca doriti mai putini injumatatiti cantitatile):

- 1 kg faina alba
- 50 g drojdie proaspata
- 6 oua
- 300 g zahar
- 100 ml ulei
- 200 g unt
- mirodenii(z.vanilat,esente)
- 500 ml lapte
- 1 ou pentru uns
- miere de albine
- nuca macinata

Se face mai intai o maia din drojdie+lapte+o parte din faina,se acopera si se lasa la crescut.Galbenusurile se bat( cu putin inainte de a incepe framantatul) cu putina sare+ zaharul.Cand maiaua a crescut se adauga galbenusurile batute, untul topit(caldut ,nu fierbinte),mirodeniile si se framanta aluatul ....spre sfarsit adaugati si uleiul.Daca aluatul este inca lipicios ,se mai adauga putina faina(~100g) pana obtineti un aluat usor de modelat.se lasa la dospit pana isi dubleaza volumul.Se imparte si se fac fitile care se impletesc dand forma unor opturi. Se aseaza intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu faina(sau hartie pt copt), se lasa sa creasca si apoi se ung cu ou. Se coc la foc potrivit pana se rumenesc. Dupa ce se coc se scot si se ung cu miere si apoi se presara nuca macinata.Pofta buna!
Am mai atasat cateva poze langa, pentru ca sunt facute cu acelasi aluat.

gabriela29sv
08 February 2011 17:34
O sa revin cu o alta reteta, de Pasca fara aluat (cu toti pasii Aluat )....ca tot se apropie sarbatoarea de Pasti.
lena
08 February 2011 18:04
Superbe pozele Gabriela, deti vine sa iei o bucata de ecran - haide sa faci si niste retete cu poze, cu mai multe puncteMajorete
Neaparat voi face si eu reteta, tre sa ne pregatim de Paste :) - obligatoriu si pasca cu ciocolata si cele de sus.Thank you
gabriela29sv
08 February 2011 18:18
Multumesc frumos Lena pentru aprecieri si incurajari Hand shake .Pasca fara aluat o s-o fac saptamana viitoare, astept sa mi se faca branza mai intai Dreaming ,locuiesc departe de Romania(in Franta) si aici nu se gaseste branza de vaci, asa ca o fac singura acasa.Culmea au francezii astia peste 365 de feluri de branza dar ca a noastra, nu Sad .Pe curand Big kiss