Tort "Napoleon" (sau Mille-Feuille)

Tort "Napoleon" (sau Mille-Feuille)

Unul din torturile preferate ale copilăriei mele, foarte moale cu aromă de lapte și unt - este absolut delicios. Am încercat de mai multe ori să-l prepar acasă, de fiecare dată ceva nu era bine - ba erau foile prea groase, ba crema curgea și nu mai rămânea nimic în el, sau era uscat... și plus la toate vroiam să-l fac și repede :)

Ei, acum cu descoperirea Cremei de gălbenușuri și lapte totul a fost simplu și perfect - mi-a ieșit exact așa cum trebuie cu aroma și textura care o țineam minte.

Deci acest tort/prăjitură este ceva asemănător cu Cremes-ul, doar că are mai multe foi de aluat și nu are stratul acela gros de cremă. Aceste foi se înmoaie de la crema de lapte și devin foarte fragede și îmi place mult că nu este un tort foarte dulce.

Foile de aluat le puteți face acasă din aluat de foietaj pregătit de voi sau cumpărat (așa cum am făcut eu). Poate pe viitor voi mai da o variantă din acest tort cu aluatul pregătit în casă, dar acum să vă arăt rețeta rapidă și mai simplă.

În plus îmi place că nu trebuie înfrumusețat foarte sofisticat, așa este felul lui - se ornează sau cu fărâmituri din aluatul de foietaj copt și rămas sau cu ceva nucă de cocos.

Semipreparate

2 l
adică o porție din rețeta expusă

Ingrediente

Aluat foietaj (franțuzesc)
1 kg
luați sau 1 pachet cu 2 foi de aluat în el, sau 2 pachete - dacă are doar o singură foaie.
Nucă de cocos
100 g
este pentru înfrumusețare, sau puteți să-l ornați cu fărâmituri din aluat sau biscuiți

Pași de urmat

Pas 1

Eu am cumpărat un aluat de foietaj care avea 2 foi în el, fiecare am împărțit-o în jumătate și așa am avut 4 foi de tort din fiecare. Dacă găsiți foietaj doar cu 1 singură foaie, mai bine luați 2 pachete.

Tort "Napoleon" (sau Mille-Feuille) - Pas 1
Pas 2

Fiecare foaie de aluat am întins-o cu făcălețul, să fie cam de 3 mm grosime.

Tort "Napoleon" (sau Mille-Feuille) - Pas 2
Pas 3

Foaia o treceți pe o tavă de cuptor. Pentru a face foile toate de aceeași dimensiune, măsurați prima cu o hârtie de copt, o tăiați și așa veți măsura și restul foilor întinse după această hârtie.

Tort "Napoleon" (sau Mille-Feuille) - Pas 3
Pas 4

Apoi cu o furculiță înțepați bine toată foaia și o puneți la cuptor, la temperatură medie - 180-200 grade.

Tort "Napoleon" (sau Mille-Feuille) - Pas 4
Pas 5

Lăsați până se rumenește bine, apoi o scoateți, o răcoriți și o treceți pe un fund sau platou.

Tort "Napoleon" (sau Mille-Feuille) - Pas 5
Pas 6

În așa fel coaceți toate cele 4 foi, le răcoriți și acum sunt gata de uns cu cremă de lapte.

Tort "Napoleon" (sau Mille-Feuille) - Pas 6
Pas 7

Preparați crema de gălbenușuri și lapte, cu ea vom unge tortul.

Tort "Napoleon" (sau Mille-Feuille) - Pas 7
Pas 8

Ungeți bine toate foile, puneți un strat gros de cremă pe fiecare - distribuiți așa crema ca să vă ajungă pentru tot tortul.

Tort "Napoleon" (sau Mille-Feuille) - Pas 8
Pas 9

Tortul îl lăsați 2-3 ore la temperatura camerei, apoi îl puneți la rece pentru încă 4-5 ore - asta-i cea mai importantă parte, să se înmoaie bine.

Perfect este să-l preparați seara și îl lăsați peste noapte să se înmoaie.

După acest timp veți observa că el se mai lasă, cu un cuțit puteți să mai tăiați și înveliți marginile și îl înfrumusețați cum vă place.

Tort "Napoleon" (sau Mille-Feuille) - Pas 9
Pas 10

Eu nu m-am complicat prea mult, l-am ornat cu nucă de cocos și gata - este atât de bun că nici nu am observat cum arată :)

Poftă Bună!

Tort "Napoleon" (sau Mille-Feuille) - Pas 10

Găsiți acum rețetele voastre preferate și în cartea noastră Top 50 rețete Pas cu Pas, prima carte din România cu rețete prezentate detaliat cu POZE pe PAȘI, un adevărat ghid vizual simplu de urmat în timpul procesului de gătire.

Cartea se găsește în librăriile partenere ale editurii Curtea Veche, sau online aici.

Click aici!

Cantitate: 2 kg (10-12 porții)
Timp de preparare: 300 min
Dificultate: mediu
Timp total de pregătire: 120 min
Data publicării:
Notă: 5 (8 voturi)

Vrei să primești rețetele noi pe email?

Comentarii

Top 10 comentarii din totalul de 36

CristinaPlesca791
Cristina Plesca (CristinaPlesca791) 20 Nov 2019, 18:33

Foarte foarte gustos, de cind am gasit aceasta receta aici, e o placere pentru mine sa o pregatesc !!! Pentru crema nota 11+

Poza mea pentru rețetă:
Nota mea pentru rețetă:
LilianaPopusoi258
Liliana Popusoi (LilianaPopusoi258) 04 Feb 2017, 11:53

Salut Lena, deci Crema este totul la jumatate expus in crema de lapte si galbenusuri?

lena
Elena (lena) Liliana Popusoi (LilianaPopusoi258) 04 Feb 2017, 13:40

Nu, este cantitatea completa.

vyorelya
vyorelya 03 Jul 2015, 13:20

salut lena! am nevoie de ajutor: daca folosesc reteta ta de foietaj de pe site, cit ar merge sa fac o bucata sau doua? multum. anticipat de raspuns

lena
Elena (lena) vyorelya 04 Jul 2015, 10:02

Mai bine faci 2, ca sa fie sigur :)

LoriB
LoriB 29 Jun 2014, 18:19

Excelent! Tocmai am mancat 2 bucati zdravene si o pregatesc si pe cea de a treia. Nu este greu de facut, crema este buna rau si cred ca o sa umplu si tarte cu ea si cu fructe. Multumesc pentru reteta!!!

Nota mea pentru rețetă:
Roberto
Roberto 03 Feb 2014, 10:52

Cam asa mi-a venit "napoleonul" meu - e o gustosenie 

Poza mea pentru rețetă:
iricami
iricami 14 Oct 2012, 19:19

Am facut aceasta reteta pentru prima data iar rezultatul a fost uimitor! Un gust cremos, fin, parfumat. Multumesc Lena pentru reteta ! Am ornat jumatate de tort cu cocos iar cealalta cu zahar pudra si foaie maruntita fin, pentru toate gusturile....Un tort ideal pentru orice ocazie .

Nota mea pentru rețetă:
lilianamunteanu
Liliana Munteanu (lilianamunteanu) 23 Feb 2012, 21:33

Minunat, decadent de gustos, impresionant, o aroma intensa de lapte si cremos asa cum imi place mie. Cel mai cremos tort!

Poza mea pentru rețetă:
Guera
Guera 23 Feb 2012, 02:36

L-am pregatit aseara pentru prima oara, eu zic ca mi-a iesit chiar foarte bine, caci prietenele mele "s-au indragostit " de el si nu prea a ramas...!:) Mersi Lena pentru retete, pregatesc des bucate de aici!:) Cu timpul si experienta eu zic c-o sa-mi iasa la perfectie!:)

Poza mea pentru rețetă:
Nota mea pentru rețetă:
vicusha
vicusha 26 Jan 2012, 00:00

Este tortul preferat al sotului, il pregatesc atit de des ca m-am experimentat in pregatirea foilor, le fac foarte rapid, foile avind dimensiunea tavii de la aragaz,  iar cind e gata, il tai in doua si ca sa fie mai inalt, le suprapun, iar crema o pregatesc dupa reteta ta :)

Poza mea pentru rețetă:
Nota mea pentru rețetă:
alinuta
alinuta 04 Jan 2011, 14:57

am facut si eu acest tort este foarte bun il recomand tuturor .multumim lena pentru minunatele retete

Nota mea pentru rețetă:
Arată toate comentariile