Vinete "dumnezeieşti"
Am observat demult această rețetă de vinete la cuptor pe blogurile românești, dar am încercat-o abia acum câteva săptămâni. Deja sunt dependentă de ele, am avut zile în care la cină mâncam doar o jumătate din asta, deci chiar sunt delicioase vinetele "dumnezeieşti".
Cel mai mult mă surprinde raportul de efort vs gust - mai simplu de atât nu se poate de gătit vinetele. Deseori le suceam în multe feluri până era gata mâncarea de vinete, dar aici le-aţi pus în cuptor, şi într-o oră savuraţi. Nici salata de vinete nu mă mai atrage aşa de mult, le prefer pe acestea, ceva mai fresh şi rapide. Neapărat le serviţi cu iaurt mai gros, de preferat grecesc, şi atât!
Mi-am dat cuvântul că le voi găti în fiecare săptămână până se termină sezonul, pentru că sunt prea bune, prea "dumnezeieşti".
Ingrediente
●
Vinete
3 buc
luaţi câte vreţi, la mine atâtea încap în tava de cuptor
●
Ierburi de provence uscate
1 lingura
este opțional, le-am gătit şi fără ele
●
Ulei de măsline extravirgin
200 ml
●
Iaurt grecesc
400 g
pentru servire, îl puteţi combina cu usturoi pisat
Urmărește-ne pe rețelele de socializare pentru a nu rata rețetele noi și alte noutăți!
Pași de urmat
Pas 1
Vinetele le spălaţi, ştergeţi şi tăiaţi în jumătate pe lungime.
Pas 2
Cu vârful cuţitului crestaţi mijlocul fiecărei jumătăţi, ca în poză.
Pas 3
Aranjaţi jumătăţile de vinete în tava de cuptor.
Pas 4
Le presăraţi cu sare şi verdeţuri uscate - încercaţi să le desfaceţi uşor cu mâinile, ca mirodeniile să ajungă mai în interiorul lor, nu doar deasupra.
Pas 5
Apoi le stropiţi din abundenţă cu ulei de măsline, şi aici să nu vă fie frică, turnaţi fără milă, şi mai în interior.
Uleiul de măsline este cel care le dă gust după coacere şi datorită lui se rumenesc aşa fain.
Pas 6
Puneţi tava cu vinete în cuptorul preîncălzit la 200 de grade (de preferat cu ventilaţie dacă o aveţi în opţiunile cuptorului), pentru aproximativ 45 de minute.
Pas 7
Oricum timpul de coacere poate fi diferit de la un cuptor la altul, vinetele sunt gata când se rumenesc frumos şi uniform deasupra.
Mie îmi place să le mai las după cuptor aşa în tavă (vreo 15 minute), să se mai liniştească şi să se pătrundă cu aromele coapte.
Pas 8
Apoi le serviţi calde, obligatoriu cu mult iaurt grecesc deasupra.
Se mai pot combina cu usturoi, dar eu le prefer cât mai natur, eventual nişte fulgi de sare peste iaurt.
Bineînţeles că pot fi servite ca o garnitură la carne, peşte, sau combinate cu nişte ton din conservă tot merg minunat.
Poftă Bună!
Cantitate:
6 portii
Timp de preparare:
45 min
Dificultate:
usor
Timp total de pregătire:
10 min
Data publicării:
Notă:
5 (4 voturi)